Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

turkiyenin-en-buyuk-ges-acildi

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ OLAN KONYA KIZÖREN GES AÇILDI

Türkiye Fotovoltaik Enerji Sektöründe lider konumdaki Tekno Ray Solar, Konya Kızören’de bulunan ve 18,5 MW’lık ilk fazı devreye alınan toplam 22,5 MW kapasiteli Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin resmi açılışını 4 Mayıs’ta gerçekleştirdi. Toplam 22,5 Milyon Dolar yatırım maliyeti olan Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, yıllık ortalama 20.000 bin hanenin elektik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

kizoren-gunes-enerjisi-santrali-acildi

Kurduğu güneş enerjisi santraller ile yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneşi karlı bir yatırıma dönüştüren Epc firması Tekno Ray Solar, toplamda 430 bin m2’lik alana kurulan Konya Kızören Güneş Enerji Santrali’nin açılışını 4 Mayıs Çarşamba günü özel bir törenle gerçekleştirdi. Yıllık olarak toplamda 30.730.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan güneş enerjisi santralinde toplamda 74.106 güneş enerji paneli kullanıldı.

En yüksek kalitede ekipmanların kullanıldığı Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, uzaktan izleme sistemi adı verilen ve tam otomatik olma özelliği taşıyan “online scada” mimarisine sahip Türkiye’deki tek Güneş Enerjisi Santrali olma özelliğini taşıyor.

Basın toplantısında konuşma yapan Tekno Şirketler Grubu CEO’su Sayın Altay Coşkunoğlu,”Güneş Türkiye’nin milli servetidir. Bu gün açılışını gerçekleştirdiğimiz Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali açık ara farkla Türkiye’nin en büyük santrali olma özelliğini taşıyor. Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de hızla büyüyeceğine ve güneşten elde edilen enerjinin diğer tüm enerji kaynaklarının önüne geçeceğine inanıyoruz.” dedi

Epc firması Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş ise “Santralin kurulumu sırasında dönem dönem 400 kişi istihdam ettik. Toplam kurulum süresi 8 ay süren santralimizin kurulumunda özel performans endekslerimize göre yapmış olduğumuz ekipman seçimlerimiz ile Türkiye’de yüksek kalite standartlarını oluşturan bir tesis kurduğumuz için mutlu ve gururluyuz” dedi.

Basın toplantısında konuşma yapan Enerray CEO’su Michele Scandellari “Tekno Ray Solar bizim ilk yabancı ortağımız ve kendileriyle çalışmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Türkiye’deki bu ortaklığımız ile şirketimiz dünya markası olma yolunda adım attı. Şu an toplam 12 ülkede inşaa etmekte olduğumuz toplam kurulu gücü 600 MW’ı aşan Güneş Enerjisi Santrallerimiz var.” dedi

Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneş enerjisinin, teknolojik alt yapı ve Tekno Ray Solar’ın uzman tasarım ekibiyle birleştiği bu proje ile yıllık 45 bin ağacın kurtarılması ve ortalama 18 bin ton CO2 salınımının engellenmesi hedefleniyor.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.



Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.



İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN