Güneş Paneli Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır

Güneş paneli, (güneş pili) dünya’da ilk fotovoltaık etkinin saptanması 1839 yılında fransız fizikçi Alexander Edmond Becquerel tarafından bulunmuştur. Yaptığı çalışmaları, Becquerel platin tabakalar üzerinde denediği esnada bu etkiyi keşfetmiştir.
1873 Willoughby Smith isimli bilim adamı, selenyum içerisindeki foto iletkenliği keşfetti. Ve ilk fotovoltaık düzeneği olarak güneş paneli sistemi alanında tarihe geçti. 1877 W.G.Adams ve R.E.Day isimli bilim adamları yaptıkları bilimsel çalışmalarda, katı maddelerin de fotovoltaik-pv etki oluşturabileceğini buldular. 1883 Charles Fritts isimli bilim adamı %1 verimli fotovoltaık hücreyi geliştirdi.
1946 solarhistory Dünya’da ilk olarak Russell Ohl modern pv güneş panelinin patentini aldı. 1954 Bell Laboratuarlarında %6 verimli silisyum pv hücreler yapıldı.
1957 Hoffman Elektronik firması güneş paneli yapımı konusunda %8 verimle çalışabilen photovoltaik silisyum hücreleri geliştirmeyi başardı. 1970 bu yıllarda dünya’da petrol krizi oldu ve alternatif enerji kaynakları arayışları başladı, fotovoltaik hücrelere ilgi arttı ve bu teknoloji’de ciddi Ar-Ge çalışmaları başladı ve photovoltaik hücrelerin üretimi hızlandı.
1993 Applied Solar Energy Corp. firması %20 verimli iki-eklemli fotovoltaik hücrelerin seri üretimine başladı. 2000 bu yıllarda %20 verimli üç-eklemli pv hücreler geliştirildi. 2002 %26 verimli üç-eklemli fotovoltaik paneller geliştirildi. 2009 Spectrolab firması %41,6 verimli üç-eklemli pv hücreler geliştirerek güneş paneli üretiminde dünya rekorunun tekrar sahibi oldu.

Güneş paneli nedir, güneş paneli ne işe yarar?

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve güneş enerjisi sistemi için çok önemli olan Güneş Paneli, silikon hücreleri sayesinde üstüne düşen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine çevirir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlisi olan Güneş’in verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirerek tüm ihtiyaç alanlarında ve yaşam yerlerinde kullanılabilir hale getiren güneş paneli, diğer enerji kaynaklarına göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Panellerin üzerinde bulunan güneş hücrelerine güneş ışınları sayesinde doğru akım oluşmaya başlar. Bulunduğu bölgeye veya kullanıldığı mevsime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılarak seri ya da paralel bir düzenek kurularak ev ya da iş yerlerine bağlanır. Elde edilen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bu uygulama ile tüm elektrikli aletlerini, her türlü cihazı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Güneş enerjisi santrallerinde, güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi elektrik üretimi için güneş paneli olmazsa olmaz bileşenler arasındadır.

Güneş paneli nasıl yapılır?

Güneş paneli nasıl yapılır, panel yapımı için çok az miktarda kum güneş ışığını elektriğe çevrilebilir güneş panellerinin yapımında neredeyse yüzde yüz saflığa erişen silikon kullanılır. Silikonun pozitif kutup haline getirilmesi için Bor maddesi katılır. Silikon külçeleri testereler vasıtasıyla incecik levhalar halinde soğuduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Levha yüzeyinde çok küçük piramitler oluşturacak kimyasal yüzey dokuma işlemi gerçekleştirilerek yansıtma özelliği düşürülür ve böylece güneş ışınlarının tutulması sağlanır. Yüksek sıcaklıkta fosfor silikon levhaya enjekte edilir ve daha sonra fosfor dikkatlice levhanın arka yüzeyinden temizlenir. Bütün amaç + ve – kutuplar oluşturarak, bu iki kutup arasında “elektron akımı” doğru akım meydana getirmektir.

Güneş paneli çeşitleri nelerdir?

  • Monokristal güneş paneli,
  • Polikristal güeş paneli,
  • İnce film güneş paneli,
  • Esnek güneş paneli.

Güneş Panelleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi güneş panelini almalıyım?

Güneş paneli (güneş pili) seçimi yaparken en önemli unsurlardan bir tanesi ges panel verimliliğidir. Ayrıca projenin olduğu konum itibariyle kullanılacak panel seçimi de ayrıca önem arz etmektedir.

Hangi marka güneş paneli almalıyım?

Projenin yapısına göre istediğiniz güneş paneli markası kullanabiliriz.

Hangi tip güneş paneli tercih etmeliyim?

Proje yapısına göre güneş panel tipleri belirlenmektedir.

Güneş paneli hangi yöne kurulur?

Güneş panelleri (güneş pili) her zaman Güney cepheyi görecek şekilde konumlandırılmalıdır. Aksi halde verim düşüklüğüne neden olabilir.

Güneş paneli hangi maddeden yapılır?

Güneş panelleri hücre elektrik akımı için + ve – katmanlardan oluşmaktadır.

Güneş panelleri hangi alanlarda kullanılır?

Günümüzde güneş panelleri arazi tipi uygulamalarda, ev ve şirketlerin elektrik tüketimini karşılamak için çatılarda kullanılmaktadır. Genel olarak istenilen her yerde kurulum yapılara, elektrik üretimi sağlanabilir.

Güneş paneli kaç watt

Güneş panellerin gücü yapılan bir çok projede değişmektedir. Örnek verecek olursak genel olarak 250, 260, 270, 275 genel olarak en çok kullanılan panellerdir. Sonra zamanlarda 340 W ve 345 W olan panellerin kullanımı da çoğalmıştır.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN