Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları
Güneş enerjisi birçok farklı alanda ve neredeyse her sektörde kullanılması mümkün olan bir enerji türüdür. Gelişen teknoloji ile birlikte artan enerji ihtiyacına karşı başarılı bir yenilenebilir enerji kaynağı alternatifi olan güneş enerjisi, üzerinde çok sayıda çalışma gerçekleştirilen bir enerji üretim yöntemidir.
Güneş enerjisi sistemleri aslında çok da yeni olmayan bir teknolojidir. Eski zamanlardan beri kol saatleri ve hesap makinelerinde kullanılmakta olan güneş enerjisi, günümüzde uydularda da kullanılmakta olan bir enerji türüdür.

Trafik lambaları, sokak lambaları ve işaret lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları teknolojinin gelişmesi ile birlikte nihai tüketicinin de faydalanabileceği sistemler haline gelmiştir. Böylece nihai tüketici de kendi elektriğini üreterek tasarruf sağlayabilmektedir.

Su ısıtmada kullanılan güneş enerjisi yöntemleri ise, fotovoltaik güneş panellerinden bile daha önce başlayan bir teknolojidir. Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile güneş enerjisi, sıcak su üretiminde de sık tercih edilen bir enerji türüdür. Bu nedenle kırsal kesimler ve tarım alanları da güneş enerjisi kullanım alanları olarak tercih edilmektedir.

Yenilebilir enerji kaynaklarının önem kazandığı günümüzde ise, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu yaygınlaşmıştır. Fabrika, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depolarının çatıları güneş enerjisi sistemleri kurulum alanları olarak işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra evlerin elektrik ihtiyacını karşılamada da çatı tipi güneş enerjisi santralleri tercih edilmektedir.

Çatı üzeri güneş enerjisi santrali uygulamaları, kullanılmayan alanları değerlendirerek firmalara veya konutlara avantajlı kullanım alanları sunmaktadır. GES çatı uygulamaları tasarımı ile standart saha tasarımlarına göre daha yüksek verim elde etmektedir. Çatı üzeri GES projeleri; sanayi alanlarında yani OSB’ler, depolama, tarım ve hayvancılık tesisleri ile; konut ve büyük ticari yapılarda yani alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, akaryakıt İstasyonları gibi oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu nedenle Türkiye genelinde ciddi bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Çatı üstü güneş enerjisi santralleri, uygulandığı bölgedeki estetik görünümleri ile dikkat çekmektedir. Üretim değerleri ile proje bittikten sonraki değerler birebir örtüşmekte ve böylelikle üretim garanti altına alınmaktadır.

Çatı GES projelerinde, düz çatılar eğilimli çatılara göre daha az maliyetlidir ve düz çatıların en iyi ışın alabilmesi için uygun açılarla çalışma yaparak en iyi sonuçları ortaya çıkmaktadır.

Eğimli çatılarda ise, çatının gerekli ölçülendirmeleri yapılarak en uygun tasarım oluşturulur. Çatı üstü güneş enerjisi santrallerinde, çatıların dayanıklılığına göre her türlü modül sistemi uygulanabilmektedir.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Uygulamalarının Genel Avantajları

-Çatı üzerinde yer alan kullanılmayan alanlar değerlendirilir,
-Yenilenebilir enerji kaynağı olarak diğer enerji türlerine göre daha etkindir
-Doğaya, çevreye ve canlılara zararı yoktur.
-Sınırsız enerji kaynağı güneşten faydalandığı için sürekliliği garantidir,
-Enerji fiyat artışlarından etkilenmez,
-Yatırımcılar, kendi elektriklerini ürettikleri için maliyet avantajı sağlar,
-Kurulum maliyeti dışında maliyet içermez,
-Enerjiye gereksinim duyulan bölgelerde kurulduğu için, enerji nakli veya taşıma gerektirmediğinden taşınma sırasında oluşan kayıplar ve maliyet azaltılmış olur.

Güneş enerjisi doğal bir enerji kaynağı olması ve atık üretmemesi nedeniyle de zararı olmayan bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi üretim tesislerinin panelleri için gerekli bakım işlemleri de düşük maliyet ve işgücü ile gerçekleştirilebilir. Diğer enerji tesislerine oranla bu açıdan da avantaj sağlamaktadır.

Tekno Ray Solar endüstriyel çatı üzeri güneş enerjisi santrali ve zemine monte güneş enerji santral kurulumu alanlarında, güneş enerjisi sektörünün lider EPC firması olarak anahtar teslim güneş enerjisi santral kurulumu yapmaktadır. En kaliteli güneş enerjisi santralleri, en iyi ürünleri ve en verimli güneş enerjisi santral tasarımı stratejisiyle yola çıkan Tekno Ray Solar, Türkiye’nin her noktasında deneyimli kadrosu ile hizmet veriyor.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN