Güneş Enerjisi Santrali Uzaktan İzleme Sistemleri

Güneş Enerjisi Santrali Uzaktan İzleme Sistemleri

gunes-enerjisi-santrali-uzaktan-izleme-sistemleri

Güneş Enerjisi Santrali Scada ve Uzaktan İzleme Sistemleri ve Faydaları

Bir güneş enerjisi santralinde, sistemin güvenilirliği ve performansı takibinin yapılması, en önemli konuların başında gelmektedir. Bu bağlamda, güneş enerjisi santrallerinin hem performans takibi yapılabilmesi, hem verimlerinin yükseltilmesi hem de bakım maliyetlerinin düşürülmesi konusunda scada ve uzaktan izleme sistemleri büyük önem arz etmektedir. Ayrıca dağıtım şirketinin bağlantı kriterlerini göz önüne alacak olursak, santralden enerji akışını verimli bir şekilde sağlandığının kontrolü için gerekli altyapıyı oluşturmak gerekir. Uzaktan izleme sistemleri bu amaçlar doğrultusunda geliştirilmiştir.

Her güneş enerjisi santrali kendi içinde scada ve uzaktan izleme ile ilgili olarak bir altyapıya sahiptir. Standart bir uzaktan izleme altyapısı ile ise farklı santralleri aynı ekrandan izlemek mümkün değildir.

Scada ve Uzaktan İzleme Sistemi

Akım kollarının , invertörlerin, güneş enerjisi santrali içindeki üreteç ve tüketeçlerin farklı aşamalardaki üretim ve güvenliklerinin kontrolü ile gerçekleşmektedir. Manuel olarak yapılan kontroller düşük kapasiteli sistemlerde daha kolay iken, yüksek kapasiteli sistemlerde panel sayısı ve inverter sayıları arttığı için kontrol edilmesi zorlaşır, problem yasayan sistemlerin kontrolü imkânsızlaşır. Bu nedenlerle sistemi düzenli olarak izleyecek bir otomatik uzaktan izleme sistemine ihtiyaç duyulur. Uzaktan izleme sistemleri, sistem devreye alındıktan sonra verimli çalışıp çalışmadığını kontrol eder ve düzenli olarak raporlar.

Güneş Enerjisi Santrallarinin Standart izleme sistemlerinde sadece invertör bazlı izleme yapılabiliyorken, bu yöntem ile anlık güç, üretim, ışınım, modül sıcaklığı, ortam sıcaklığı, engellenen CO2 salımı, kazanç izlenebilir. Veri okuma sıklığı 15 dakikada bir yapılmakta olup herhangi bir uyarı iletmemektedir.

Tekno Ray Solar olarak tamamen yerli yazılım ve istihdam ile yaratmış olduğumuz müşteri odaklı ve ileri teknoloji uzaktan izleme sistemimiz sayesinde, anlık güç, üretim, ışınım, modül sıcaklığı, ortam sıcaklığı, hücre durumu, kazanç (şebekeye satış yapılan sayaç üzerinden reel kazanç okuması, doğru değerlendirme), OG gerilimleri ve frekansları, güç ve akım değerleri, enerji kalite kaydedici verileri, trifaze gerilimler, frekans, akım değerleri gibi birçok değer izlenebilir. Veri okuma sıklığı dakikada bir gerçekleşmekle birlikte mail veya cep telefonuna iletilen uyarılarılar vasıtası ile arıza bildirimi yapılır. Gerekli durumlarda kesicilere not düşülebilir ve ilgili kişiye kontrol etmesi için aktarılabilir. Ayrıca inverterler’in DC gerilimleri ve akımları izlenmekte ve normalden farklı bir durum oluştuğunda ilgili kişiler bilgilendirilmektedir. Bunların yanı sıra AG gerilimleri ile gerilime bağlı olarak değişen inverter verimliliği ve şebeke problemleri izlenmekte, optimum verimi sağlamak için gerekli uyarılar yapılmaktadır.

Görüleceği üzere, EPC firması Tekno Ray Solar olarak Türkiye’de ilk ve tek olarak gerçekleştirmiş olduğumuz, Güneş Enerjisi Santrallerinde projeye özel olarak tasarladığımız ve tamamı tüm Türkiye çapında tek bir ekrandan izleyebildiğimiz uzaktan izleme sistemimiz, her hangi bir arıza oluşması durumunda geri bildirim iletişimindeki zaman kayıplarını en az indirger. Erken bildirim sayesinde arızalara kısa süre içerisinde müdahale edilebilir, sistemin servis dışı zamanlarını minimuma indirgenir. Bu sayede kurulu sistemin daha verimli çalışmasını sağlar. Bu tip sistemlerin kurulumunda yatırım geri dönüş sürelerinin üretilen her kWh basına azaldığı dikkate alınmalıdır.

Tekno Ray Solar Uzaktan İzleme ve Bakım İşletme hizmetleri ile Güneş Enerjisi Santralinize değer katarken, kazancınız ve verimliliğiniz diğer santrallere nazaran %7 ila %10 oranında artacaktır.

Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/gunes-enerjisi-santrali-uzaktan-izleme-sistemleri
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN