Güneş Enerji Santralinin Kışa Hazırlanması

güneş enerjisi santrali kışa hazırlık

Güneş Enerji Santrali Kışa Nasıl Hazırlanır?

Mevsim geçişlerinde ve özellikle yaz aylarından kış aylarına geçerken, kar ve rüzgar yükü de göz önünde bulundurularak, güneş enerjisi santrallerinin bakım çalışmalarının yapılması gerekir. Santralin rutin kontrollerinden, periyodik bakımlarına kadar birçok detayın düşünüldüğü “Bakım & İşletme” hizmeti sayesinde, güneş enerjisi santralinin işletme verimliliği artar.

Güneş enerjisi tesisinizi kışa hazırlamak için yapılması gerekenler

  • Panel ve konstrüksiyon bağlantıları gözle ve belli noktalarda sıkılarak kontrol edilmelidir. Böylece hem sistemin çabuk yıpranmasının önüne geçilmiş olur, hem de kışın ekstradan oluşabilecek rüzgâr ve kar yüklerinin olumsuz etkileri en aza indirgenir.

  • Yaz aylarında oluşan tozlanma gibi etkenler sebebiyle; invertör fanları, heatsinkler ve pano kabinlerinin ısı, nem ve toza karşı izolasyonunun ve filtrelerinin kontrolü yapılmalıdır. Bu kontroller sayesinde atmosferik şartlardan ve zararlı haşerelerden kaynaklı arızalanma riskleri en aza indirilmiş olur, invertör verimliliği korunur.
  • Inverter kabinlerinin, inverter gövde ve OG / AG panolarının; kapı, bariyer ve kilit mekanizmaları ile hareketli mekanizmalarının işlerliğinin denetimi düzenli olarak yapılmalıdır. Böylelikle, yetkisiz insanların ekipmana müdahalesinden ve olumsuz atmosferik şartlardan dolayı oluşan arızalanmaların önüne geçilir.
  • Ağır kış şartlarında modül yüzeyinde kar birikimi olması durumunda, bu karların temizlenme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Temizlik işlemi sırasında, modül yüzeyinde buzlanma olmamalı ve hava sıcaklığı 0°C altında olmamalıdır. Yüzeyde buzlanma varken yapılan panel temizliği; panelde mikro çatlaklara, yüzeyde ve çerçevede ise zarar oluşmasına neden olur.
  • Kışa girerken santrallerde bulunan trafo merkezlerinin izolasyonlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca trafo merkezleri içerisindeki trafo ve şalt hücreleri, toz ve özellikle örümcek ağlarına karşı kontrol edilmeli, gerekiyorsa temizlik yapılması gerekmektedir. Hücre içerisinde biriken toz ve örümcek ağları, zaman içerisinde karbonlaşıp iletken hale gelebilir ve tehlikeli durumlara yol açabilir.

Güneş enerjisi sektörünün lider EPC firması Tekno Ray Solar, işletme ömrünün uzamasını sağlayan ve santrallerinin verimliliğini arttıran “Güneş Enerjisi Santrali Bakım & İşletme” hizmeti ile, Türkiye’nin dört bir yanında oluşturduğu teknik ekipleri sayesinde 7/24 hizmet vermektedir. “GES Bakım & İşletme” hizmeti kapsamında; güneş enerjisi santralinin kontrolleri, periyodik bakımları, arızalara anında müdahale, panel temizliği, performans ölçümleri, yedek parça yönetimi gibi detaylı hizmetler sağlanmaktadır. Bu standart hizmetlerin yanı sıra, projenin fiziki durumu ve santrale zarar verebilecek dış etkenleri de göz önüne alarak çalışmalarını gerçekleştiren Tekno Ray Solar, her santrale özel, farklı bir işletme ve bakım hizmeti sunmaktadır.

Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/gunes-enerji-santralinin-kisa-hazirlanmasi
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN