GES EPC Alanında Spesifik Mühendislik Çözümleri

Ertuğrul Çerşil

GES Epc, alanında spesifik mühendislik çalışmalarıyla özel çözümler sunan ve 14 farklı santral kurulumunu eş zamanlı yürüten epc firması Tekno Ray Solar, aynı zamanda Aydın – Savcıllı’da Türkiye’nin en zorlu güneş enerjisi santralinin de kurulumunu gerçekleştiriyor.

EPC kurulumlarının yanında yatırımcı kimliğiyle de ön plana çıkan Tekno Ray Solar, sektördeki iş hacmini artırarak 14 sahada aynı anda birden aktif olarak kurulum gerçekleştiriyor.

Tüm süreci titizlikle yöneten Tekno Ray Solar Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çerşil’e bunun sahalarda nasıl mümkün olabildiğini soruyoruz.

Ertuğrul Bey hemen bunun takım ruhuyla çalışan iyi bir operasyon ekibine sahip olmanın ayrıcalığı olduğunu söylüyor.

GES EPC Alanında Spesifik Mühendislik Çözümleri

Tekno Ray Solar’da sürekli eğitim ve gelişim esas

İşin sırrına dair aldığımız küçük bir tüyodan sonra daha fazlasını keşfetmek için sözü Ertuğrul Bey’e bırakıyoruz:

“Güneş enerjisi alanında mühendis ve tekniker olarak yetişmiş çok az insan var. Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali Kızören’in yapımına odaklanmıştık. Bir anda iş hacmimiz arttı ve dolayısıyla kendi bünyemizdeki operasyon ekibini büyüttük. 14 saha birden şuanda aktif olarak devam ediyor. İlk zamanlarda personel bulmak konusunda zorlandık, sonra çözümü personelimizi kendi bünyemizde eğitmekte bulduk.

Ekibimize katılmış olan tüm arkadaşlarımızı belli bir rotasyon ve eğitimden geçiriyoruz. Teknik eğitim yanı sıra Tekno Ray Solar kültürü ve takım ruhunu özümsemesini sağlıyoruz. Teori bilgi yanında pratik bilgi gerçekten çok önemli bu kadar santralini sahada yürüten operasyon ekibimizin pratik saha bilgisinin güçlü olması şart.

ges santral eğitimi

Toplanıp belli lokasyonlarda çeşitli eğitimler düzenliyoruz. Sahalarımız da tüm operasyon ekibimiz ile yaptığımız saha eğitimlerinin önemi çok büyük. Ortak bir teknik anlayış , teknik konuları tartışma imkanı yanı sıra takım ruhunu geliştirmiş oluyoruz. Çapraz check dediğimiz bir uygulamamız da var şöyle açıklayalım; Altınekin santralinde görevli mühendisimizle Cihanbeyli santralindeki mühendisimiz iki gün yer değiştiriyor. Yapım aşamasında olan sahaları inceliyor, üçüncü bir göz olarak bir hata varsa daha net bir şekilde görebiliyor ve öneriler sunuyor. İş prensibimiz sıfır hata ile yola devam etmek, bu nedenle marka olarak garanti kaliteli iş yapmak önceliğimiz.

Tüm proje ve saha eğitimlerini verdiklerini ve özellikle sahaya gittiğinde tüm ekiple teknik bir saha gezisi yaptığını ifade eden Çerşil, bu eğitimler neticesinde olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyor.

Operasyon destek ekibi süreci hızlandırıyor

İş hacminin artmasıyla merkezde bir yapılanmaya gittiklerinden de bahseden Çerşil, merkezde mühendislerden oluşan bir operasyon destek ekibi bulundurduklarını, bu mühendislerin günlük olarak sahadaki mühendislerle sürekli irtibat halinde olup beklenen herhangi bir durumda veya aksiyon da çok hızlı bir şekilde sonlandırılması sağlanıyor. Bir malzeme veya projede yaşanan herhangi bir aksaklık olup olmadığını kontrol ettiğini ve dolayısıyla işleri hızlandırdığını dile getiriyor.

Tekno Ray Solar olarak en büyük avantajlarını proje ekibinin kendi bünyelerinde bulunması olarak değerlendiren Çerşil açıklamasını sürdürüyor:

“4 kişilik bir proje ekibimiz var ve projelerimizi merkez ofisimizdeki ekibimiz ile burada çiziyoruz. Böylece sahada herhangi bir sorun olduğunda anında müdahale yapılıyor, bu da bizim en büyük avantajımız. Planlama ekibimiz de sahaların hangi zaman aralığında, hangi işi bitirmesi gerektiğini, malzeme akışını ve saati çıkarıyorlar. Geciken her aşamanın sebepleri araştırılıyor. Çok hareketli ve canlı bir yapımız var. Toplamda 400 kişiye istihdam sağlıyoruz.”

İşlerin devamlılığı için her şantiyede elektrik ve inşaat mühendisleri ve teknikerler bulundurduklarından bahseden Çerşil, tüm şantiyeleri düzenli olarak bizzat kontrol ettiğini ekliyor.

Eşzamanlı yürütülen 14 projenin sırrını öğrendikten sonra dağ eteklerine panel kurulumu yapılan Savcıllı santralini soruyoruz. Santralin toplam kurulu gücü ne olacak? Proje için üretilen çözümler neler? Tesis ne zaman tamamlanacak?

Ertuğrul Bey sahayla ilgili tüm merak ettiklerimizi anlatmaya koyuluyor:

“Şuan Aydın’da Türkiye’nin en zor sahasını yapıyoruz. 10.8 MW gücünde olan sahamızı 45 derece eğimli bir dağ üzerine kurulum yapıyoruz. 4*4 arazi araçları ve traktörlerle şantiyeleri inşa ediyoruz. Bir şantiye şefinin çıkıp da tüm sahayı dolaşması imkânsız, anlayacağınız o kadar zorlu bir saha. Panelleri koyabilmek için dağa teker teker teraslar açtık ve panelleri oraya yerleştiriyoruz. Bu aşamada Tekno Grubumuzun şirketlerinde olan Tekno Maccaferri’nin geçmiş deneyimlerinden yararlanarak, toprak kaymasını engelleyecek sistemler geliştirdik. Çoğu işi insan gücüyle yapmanız gerekiyor ve Türkiye’de şuanda böyle bir saha yok. Burada İSG tarafından da bahsetmek lazım. Sahada İSG ekiplerimiz sürekli bulunuyor. Eylül sonu gibi tesisi tamamlamayı planlıyoruz.”

Birazda Tekno Ray Solar’ın kendi yatırımlarından ve Scada sisteminden bahsetmek istiyoruz.

Cihanbeyli, Altınekin, Karapınar, Burdur ve Kızören gibi projelerle kendi yatırımlarını gerçekleştirdiklerini kaydediyor Ertuğrul Bey. Kendi yatırımlarında gösterdikleri tüm özeni müşterilerinin projelerinde de gösterdiklerini ve bu anlamda yatırımlarının yatırımcılar için birer referans niteliği taşıdığını ekliyor.

Türkiye’nin en büyük santrali Kızören GES’de de gördüğümüz üzere Tekno Ray Solar için görsellik çok önemli. Etrafı çiçeklerle bezeli güvenlik evine kadar her şey düşünülmüş durumda. Tabi bizim gördüğümüzün dışında bir de teknik dizayn kısmı var.

Teknik tarafı şöyle anlatıyor Ertuğrul Bey,

“Her şeyin düzgün, dört dörtlük olması lazım. Bunun için de kabloların toprak ile teması olsun istemiyoruz, tüm sahalarımızda menhol sistemimiz mevcut. Yarın bir arıza durumunda oraya gidip kepçeyle açmak ve santrali bozmak bizim doğru bulduğumuz bir şey değil. Kabloyu boruların içerisinden çekip alarak, hızlı müdahale etmek işletme bakım kısmı için hızlılık açısından oldukça önemlidir. Scada, Tekno Ray Solar’ın mühendislerinin özel olarak yazdığı bir sistem. Scada’nın en büyük özelliği de oturduğunuz yerden bütün santralin görülebilmesi. Bunun dışında tek tek bütün invertörlerinizi görebiliyor ve herhangi birinde sorun olduğu zaman anında aksiyon alabiliyorsunuz. Bunun dışında uzaktan müdahale şansınızın olduğu bir Scada sistemimiz var. Kendi sahamızı dev bir ekrandan izleyebilelim ve anında müdahale edebilelim istedik ve bu yazılımla birlikte bir level daha atladık diyebilirim. Konya’da, Burdur’da ve Kayseri’de hali hazırda ekiplerimiz bulunuyor ve herhangi bir problem olduğu anda müdahale ediyorlar. Kızören sahamızda bir depomuz, araçlarımız ve teknik ekibimiz mevcut. Biz buradan izliyor ve onları tespit ettiğimiz probleme yönlendiriyoruz.”

Santralin tamamlandıktan sonra bakımının da yapılması gerekiyor elbet. İşletme ve bakım için ayrı bir ekip bulunduran Tekno Ray Solar’ın tesis verimini artırmak adına gerçekleştirdiği işletme ve bakım faaliyetlerini öğreniyoruz.

“İşletme & Bakım için apayrı bir ekip bulunduruyoruz. Bizde operasyon içerisindeki bir arkadaşın arızaya bakması söz konusu değil. İlk defa bizde olan bir diğer sistemde şu; operasyon olarak sahamızı bitiriyoruz, kontrollerimizi yapıyoruz, geçici kabullerimizi bitiriyoruz her şey tamam, işletme çalışıyor. Daha sonra bizim Tekno Ray Solar işletme grubumuzun mühendisleri sahaya geliyor ve asıl zorlu 3 günlük Tekno kabul sürecimiz başlıyor. Bu süreç artık bizim yaptığımız santrali işletme grubuna devretme süreci. Arızayla direkt yüzleşen işletme bakım ekibi tüm sahayı gezip hata arıyor. 3 gün boyunca sahada gördükleri en küçük şeyi dahi yazıyor ve bize raporluyorlar. Biz de operasyon ekibi olarak etiketlerine kadar bütün eksiğimizi giderdikten sonra o arkadaşlara devrederiz. Gezintiden sonra teknik konuları tek tek tartışıyor ve fikir üretiyoruz.  Bir de bizim Enerray ayağımız var. İtalyan ortaklı bir firmayız. Enerray tarafından İtalya’da tamamlanan 980 MW’lık proje var. Onlardan da teknik anlamda data alıyoruz. Şuan GES’de teknik tartışacak kişi sayısı çok az, dolayısıyla Enerray’den sağladığımız know how çok önemli. Amacımız insan yetiştirmek ve teknik anlamda kaliteli sahalar yapmak. GES sektöründe lideriz ve bunu sürdürmek istiyoruz.

Ertuğrul Çerşil söyleşimizi güzel temennilerle sonlandırıyor: “Güneş Enerji Sektöründe İz bırakarak ilerlemek istiyoruz, iyi yetişmiş teknik arkadaşları sektöre kazandırmayı kendimize misyon  edinmiş durumdayız. Çok farklı projeleri hayata geçirmek üzere tüm ekibimiz sürekli heyecanımızı aktif tutmak bize başarıyı getiriyor…

İlgili İçerikler

10 Farkı İlde 14 Farklı Güneş Enerjisi Santral Kurulumu

10 Farkı İlde 14 Farklı Güneş Enerjisi Santral Kurulumu

Kurulduğu günden bu yana 175 MW gücünde Anahtar Teslimi Güneş Enerjisi Santrali projesine imza atarak sektöre liderlik eden Epc firması Tekno Ray Solar Aydın, Niğde, Adana ve Konya başta olmak üzere 10 farklı ilde ve 14 farklı projede eş zamanlı olarak saha kurulumları gerçekleştiriyor.

Detaylı Bilgi

GES EPC Operasyon Ekibinin Sizlere Mesajı Var!

GES Projesi kurulumlarına devam ettiğimiz Konya, Sivas, Tokat, Elazığ, Nevşehir, Kütahya, Niğde, Adana ve Aydın şantiyelerinde, 400’ü aşkın istihdam hacminin yanı sıra 26 mühendis ve 17 kişilik GES teknik hizmet ekibimiz sizlere mesajı var.

Mesajı Oku
Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/ges-epc-alaninda-spesifik-muhendislik-cozumleri
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN