Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesinden Çevreci Yatırımlar

Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesinden Çevreci Yatırımlar

Organize Sanayi Bölgeleri için öncü çalışmalara ve projelere imza atan Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi, kurmuş olduğu güneş enerjisi santrali ile de farklılık yaratmaya devam ediyor. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Bölge Sorumlusu Sayın Sencer Yıldız gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda bize değerli bilgiler verdi.

• Sencer Bey sizi tanıyabilir miyiz öncelikle?
2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra kısa bir dönem bir taahhüt firmasında çalıştım.2004 yılında bölge elektrik sorumlusu olarak Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmaya başladım. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nin tüm kurulum aşamalarında yer aldım. Trafo ve enerji dağıtım tesislerinden, enerji alım satımlarına kadarki tüm bu süreç de dahil 11 senedir Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde Elektrik Bölge Sorumlusu olarak görev yapmaktayım.
• Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi olarak faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi 2002 yılında kuruldu ve o günden bu yana bölgede en hızlı büyüyen organize sanayi bölgesi oldu. 2008 yılına kadar devam eden alt yapı çalışmalarını takiben 2010 yılı itibari ile tüm atık su tesisi, enerji alt yapısı, fiber optik alt yapısı ile komple bir organize sanayi bölgesi haline gelmiştir. Türkiye’ de Türk Telekom ile ilk alt yapı fiber internet anlaşmasını yapan, ilk scada otomasyonuna geçen ve ilk 500 kWp’lık güneş enerjisi santral tesisi kuran sanayi bölgesi burasıdır.  Bölgemizde hep öncü olmak ve diğer organize sanayi bölgelerini teşvik edecek çalışmalar yapma amacı ile ilerliyoruz. Örneğin sanayi çalışanlarının çocukları için bir kreş inşa ettik. Bunun yanı sıra meslek lisesi inşaatımız da devam ediyor. Bir sene içerisinde inşaatını bitirip açılışını yapmayı planlamaktayız. İçerisinde laboratuvar, kapalı spor salonu ve açık sosyal alanları ile 2.500 öğrencinin eğitim alabileceği bir meslek lisesi yapıyoruz. Bunların yanı sıra şu ana kadar Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 15.000 adet ağaç ekimi yaptık. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Adem Ceylan’ın da titizliği ve desteği ile Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’ni daha güzel ve örnek oluşturacak bir sanayi bölgesi haline getirmeye çalışıyoruz.
• Epc Firması Tekno Ray Solar ile tanışmanız ve güneş enerjisi santral projenin başlangıcı nasıl gelişti?
2008 yılından itibaren (o dönemlerde güneş enerjisi Türkiye’ de henüz revaçta ve gündemde değilken) biz yenilebilir enerji kaynakları ile ilgilenmeye ve araştırmaya başladık. İlk etapta rüzgar enerjisi ilgimizi çekti. Şu anda kurulu olan güneş enerjisi santral tesisinin hizasına cepheden cepheye 10 adet rüzgar tribünü direği yerleştirdik. Bir sene boyunca testlerimizi gerçekleştirip projelendirdik ve akabinde de EPDK’ ya başvuru yaptık. Ticari bir kazanç amacımız olmamasına rağmen lisanslar 2007 yılında açılıp kapandığı için EPDK’dan lisans alamadık. 2010-2011 yılında güneş enerjisi santral tesisleri gündeme geldi. Biz de tüm bu araştırmalarımız ve girişimlerimiz neticesinde güneş enerjisi santrali yatırımı yapalım istedik. Araştırmalarımız iki sene boyunca devam etti. Yurt içi ve yurt dışından firmalar ile bağlantılarımız ve görüşmelerimiz oldu. Böylelikle güneş enerjisi yatırımı ile ilgili bilgi birikimimiz oluştu. 2012 yılına kadarki bu süreçten sonra projeyi gerçekleştirmemizi tetikleyen Doğu Marmara Kalkınma Ajansı geri dönüşümsüz hibe kredileri çıkması ile oldu. Biz de hibe kredilerden yararlanarak güneş enerjisi santrali kuralım istedik. Hibeyle beraber ihale açtık ve ihale sonucu Epc firması Tekno Ray Solar ile çalışmaya başladık. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesinde kurmuş olduğumuz santrale ilaveten yeni yatırımlar da yapmak istiyoruz ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, döviz kurlarının yükselmesi gibi nedenlerden ötürü beklemedeyiz. Uygun şartların oluşması ile birlikte yatırımlarımıza Epc firması Tekno Ray Solar ile devam etmek istiyoruz.
• Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuş güneş enerjisi santrali hakkında bilgi verebilir misiniz?
Epc firması Tekno Ray Solar ile birlikte güneş enerjisi santralini başlangıç aşamasından,  enerji vermemize kadar altı ay gibi bir süreçte tamamladık. Üretim verilerini hem saatlik, hem de aylık olarak takip edebiliyoruz. Örneğin Temmuz ayında en yüksek üretim seviyesine çıkarak, aylık 80.000 kWh gördük. Şu ana kadar bizim planladığımız ve öngördüğümüz üretim rakamları ile uyumlu gidiyor. Yeni bir proje ve sistem olduğu için biz de bazı noktaları sistemi kullandıkça görüyor ve deneyimliyoruz. Bilmediğimiz noktalara yavaş yavaş adapte oluyoruz. Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’ de yeni olması ve uzun vadede yatırımlar olması nedeni ile zaman içerisinde getirilerini daha net görüyor olacağız.
• Organize Sanayi Bölgeleri için böyle bir güneş enerjisi santrali yatırımının avantajları nelerdir?
Bizim Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi olarak içeride 7 milyon kWh’lik bir tüketimimiz mevcut. Dolayısıyla 500 kWp’lık güneş enerjisi santrali ile üretmiş olduğumuz 70-80 MWh’lik enerji bizim için yeterli değil. Ancak 4-5 MW’lık santral kurup buraya adapte edebilirsek daha büyük kazançlar elde etmiş oluruz. Bizim santrali kurma amacımız Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi olarak böyle projelerin bilinirliğini arttırmak ve prestijli projelerde öncü olmak. Organize Sanayi Bölgelerine gelen ziyaretçilere scada sistemini; temizlik ve çevresel yaklaşımları; kreşi ve yapımını yürüttüğümüz meslek lisesini ve güneş enerjisi santralini gösteriyoruz. Böylelikle bir değer oluşturmuş oluyoruz. Bizim diğer sanayi bölgelerinden farkımız da burada. Önemli olan bir alanı alıp, içine işletmeleri yerleştirmek değil, sanayi bölgesine değer katmak. Bizim de amacımız bu.
• Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi olarak çevreci projelere yatırım yapıyorsunuz, dolayısıyla güneş enerjisi santralleri çevreci sistemler olarak bu yaklaşımımızı destekliyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Aslında bu çalışmalar Organize Sanayi Bölgelerinin görevleri arasında değil ancak bizim öncülüğünü yapmak istediğimiz projeler. Bir yerde taşın altına elimizi koyuyoruz da diyebiliriz. Çünkü ihaleleri yapmak, tesisleri hayata geçirmek kolay süreçler ve çalışmalar değil. Biz tüm bu süreçleri danışmanlık hizmeti almadan, kendi insan kaynağımız ve kendi araştırmalarımız ile gerçekleştirdik. Diğer türlü bir bütçe ayırırsınız, danışmanlık firmasına gidersiniz, tesisi kur ve yönet dersiniz. Önemli olan Organize Sanayi Bölgelerinin kendi insan kaynağı ile böyle projeleri gerçekleştirmesi. Biz bu yönden de diğer Organize Sanayi Bölgelerine öncülük etmek istedik.
• Güneş enerjisi tesisi yatırımlarına devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Projenin devamını düşünüyoruz ancak bu bölgede değil. Güneyde ve verimi daha yüksek olan bölgelerde bir santral kurup gelirini Organize Sanayi Bölgelerine aktarmak gibi formüller üzerinde çalışıyoruz. Ancak bu tamamen ekonomi ile alakalı. Uygun şartları yakaladığımız takdirde yatırımlarımıza devam edeceğiz.
• Projede Epc firması Tekno Ray Solar’ı tercih etme nedenleriniz; servis ve teknik hizmet ile ilgili memnuniyetiniz nedir?
Biz bu projeyi Tekno Ray Solar ile hayata geçirmiş olmaktan dolayı son derece memnunuz. Marmara Bölgesi’nde bu boyutta kurulu olan ilk proje. Türkiye’ de bu kadar yeni olan bir sistemde bu kadar yeni bir alanda, bu kadar temiz bir iş çıkarmak büyük başarı. Bizim Tekno Ray Solar’ı tercih etmemizdeki en büyük nedenlerden biri de arkasında Tekno Şirketler Grubu gibi büyük ve güçlü bir yapı olması. Tekno Şirketler Grubu yıllardır kendi sektörlerinde büyük başarılara imza atmış köklü bir kuruluş. Baktığınızda yeni bir sektörde güneş enerjisi taahhüdü yapan bir firma ile çalışıyorsunuz, dolayısıyla en fazla 3-4 senelik bir firma olacaktır. İlerleyen zamanlarda sektörde olacağını garanti edemezsiniz. Ancak Tekno gibi köklü bir firmanın grup şirketi olan Tekno Ray Solar ile bu projeyi gerçekleştirmek hem avantaj hem de güven sağlıyor. Çünkü yıllar geçse de Tekno Ray Solar ve Tekno Şirketler Grubu’nun yanımızda olacağını biliyoruz.

• Güneş enerjisi yeni olmasının yanı sıra hızla büyüyen bir sektör. Bu noktada önemli olan sadece projeyi yapıp teslim etmek değil, kurulum ve işletmeye alınmasını takiben verilen teknik hizmet de oldukça önemli hale geliyor. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?  Anahtar teslim projenin sizin için avantajları neler oldu?
Biz Gebze Güzeller Organize Sanayi bölgesi için zemin etüdünden, tesisatın kurulumuna; konstrüksiyondan, elektriğin şebekeye verilmesine kadar tam bir anahtar teslim proje gerçekleştirdik. Piyasada çok fazla zemin etüdü yapamayan, konstrüksiyonu ayrı paneli ayrı çalışan, şebekeye elektrik veremeyen firmalar var. Anahtar teslimi projelerde çok fazla ayrıntı ile ilgilenmek durumunda kalmıyorsunuz. Dolayısıyla tamamen projeye odaklanabiliyorsunuz. Projenin ilerleyen dönemlerinde tesisin herhangi bir yerinde oluşacak aksaklıkların tüm sorumluluğu tamamen taahhüt yapan firmada oluyor. Bu da bize büyük bir avantaj ve kolaylık sağlıyor. Baktığınız zaman bir güneş enerjisi santrali birçok farklı marka ve malzemenin birleşmesinden oluşuyor. Her malzemenin ayrı bir distribütörü ve ayrı bir fabrikası mevcut. Sizin yatırımcı olarak tek başınıza bunları bir araya getirmeniz ve takibini yapmanız mümkün değil. Bu nedenle A’dan Z’ ye anahtar teslim projeler oldukça önem arz ediyor.

• Güneş enerjisi santraline yatırım yapmak isteyen firmalara ve Organize Sanayi Bölgeleri’ne tavsiyeleriniz nelerdir? Neden güneş enerjisine yatırım yapmalılar?
Öncelikle yenilebilir enerji kaynağı olması, çevreye katkılarının olması ve uzun yıllar kullanabileceğiniz sistemler olması en avantajlı yönleri diyebiliriz. Artı güneş enerjisi rüzgar enerjisi gibi mekanik bir sistem değil. Devlet teşviki de yatırımcı için çok önemli. Burada yatırımcıların dikkat etmesi gereken en önemli nokta, santrali kime yaptıracağını çok iyi araştırıp seçimleri buna göre yapmaları olacaktır. Fizibilitelerini çok iyi kontrol etmeleri lazım. İyi araştırmalar ve doğru seçimler neticesinde böyle bir proje firmalar için iyi bir yatırım olacaktır. Ancak sektörü ve firmaları araştırmadan böyle bir yatırım yapmanın sıkıntıları da çok olacaktır.
• Sizin yaşadığınız bir sıkıntı oldu mu?
Projeler ve uygulamalar oldukça yeni, dolayısıyla ufak tefek sıkıntılar yaşanması son derece normal. Ancak biz Epc firması Tekno Ray Solar ekibinin anında müdahalesi ve desteği ile sıkıntı yaşamadan bu süreçleri atlatıyoruz.
• Güneş enerjisi tesisinde devlet desteği ve güneş enerjisi tesisi kurulum prosedürleri hakkında neler söylemek istersiniz?
Devlet desteği olmadan Organize Sanayi Bölgeleri için güneş enerjisine yatırım yapmak çok uygun değil. Bunu ancak bir fabrika sahibi yapabilir. Gelir elde etmeden öz tüketim modeli ile çalışacak bir yapı ancak bunu kaldırabilir. Bunun yanı sıra prosedür yani onay, bilgi mekanizması gibi süreçler oldukça uzun ve zorlayıcı olabiliyor ve henüz taşlar yerine oturmuş değil. Biz Organize Sanayi Bölgesi olmanın avantajı ile bu süreçlerde daha kolay yol aldık diyebiliriz.
Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/gebze-guzeller-organize-sanayi-bolgesinden-cevreci-yatirimlar
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN