EPC Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

EPC Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

EPC olarak adlandırılan ‘Mühendislik, Tedarik, Kurulum’ firma sayılarının her geçen gün artması ile, yatırımcılar için EPC firması seçmek de bir o kadar önemli hale gelmektedir. Yatırımcı için EPC firmaları iki bakımdan oldukça önemlidir. En az 25 sene çalışması planlanan bir güneş enerjisi santrali yatırımı yaparken, santralin doğru mühendislik, doğru uygulama ve doğru malzeme ile yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yatırımcılar için Güneş Enerjisi Santrallerinin kurulumu için EPC firma seçimi son derece önemlidir. Bankalar, Leasing Şirketleri, Finans kuruluşlarının iş kalitesine güvendiği ve takvimine uygun iş yapacağını bildiği EPC firmaları tarafından yapılan tesisleri her zaman ön planda tutmakta ve uygun maliyetli finansman desteği sağlamaktadır.

epc firmaları
Bunun yanı sıra EPC firmalarının taahhütlerine uygun çalışması da yatırımcı için son derece önemlidir. Verilen iş programına uyulmayan, Kabulü geçemeyen veya kabul süreçleri uzayan bir tesis, yatırımcı için kabul süreci uzadıkça zarar etmek anlamına gelmektedir. Daha da önemlisi kabulü bir şekilde geçse de yanlış bir güneş enerjisi tesis kurulması halinde, böyle bir yatırım para kazandırmayacaktır. Türkiye’de yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri de maliyet avantajı sağladığı düşünülen EPC firmalarını seçme eğiliminde olmalarıdır. Sorumlulukların ve kalitenin çok net bir şekilde tanımlandığı sözleşmelerin yapılması çok önemli olduğu halde ülkemizde maalesef kalitenin belirli bir bedel ve tecrübeye dayalı know-how karşılığında geldiği es geçilmektedir. Bu bilincin Türkiye’de bu bilinç ve tecrübenin oturması gerekmektedir. Yatırımcıların EPC firması seçerken özellikle bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Bu seçim güneş enerjisi santralinin uzun ömürlü olması ve verimli çalışması adına son derece önemlidir.

İşletme ve bakım süreçleri de en az EPC kadar önemli bir süreçtir. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu ise, güneş enerjisi santrali tamamlandıktan sonra herhangi bir arıza veya başka bir durumla karşılaştıklarında kendilerinin müdahale etmemesidir. Tüm müdahaleler konusunda uzman ve yetkili bakım işletme ekipleri tarafından yapılmalıdır. Bu durum uzun yıllar işletilecek bir güneş enerjisi santralinde o andaki performansı ve toplam üretim miktarını negatif etkilemekte, bunun yanı sıra uzun vadede ise daha büyük sıkıntılar yaşamalarına neden olmaktadır. Enerji üretimi anlamında işletim ve bakım gibi süreçlerde, anlık müdahale gerektiren durumlarda hızlı hareket edebilecek bir EPC firması ile çalışmak bu nedenle son derece önemlidir.
epc firması seçerken nelere dikkat edilmeli

EPC firmaları arasında Türkiye’de sadece Tekno Ray Solar tarafından sunulan Scada ve Uzaktan izleme sistemi de güneş enerjisi santrallerinin anlık olarak takip edilmesinde ve santralin verimliliğinin artırılmasında büyük önem taşımaktadır. Scada ve Uzaktan izleme sistemi sayesinde, güneş enerjisi santralinde bir arıza veya verim düşüklüğü gibi durumlar anlık olarak takip edilebilmektedir. EPC firması tarafından sunulan uzaktan izleme sistemi sayesinde anlık düzeltmeler ile ilgili daha önemli başka bir konu da, uzun vadede üretim verimliliklerinin takibidir. Uzaktan izleme sistemi sayesinde günlük, haftalık ve aylık olarak üretim verimliklerini takip edilerek raporlanır. Bu raporlarla da üretim durumu, santralin verimliliği ve bir problem olup olmadığı kontrol edilebilip, izlenebilir. Doğru bir uzaktan izleme sistemi, tüm bu verileri yatırımcıya doğru bir şekilde verebilir. Bu nedenle uzaktan izleme sisteminin erken kurulması son derece önemlidir ve uzun vadede büyük kazanç sağlamaktadır. Bir güneş enerjisi santralinde, periyodik bakımlar düzgün yapılmazsa bir süreden sonra aynı verim alınmaz. Bir güneş enerjisi santralin devreye alınmasıyla beraber kontrollerinin ve bakımların düzgün yapılması, iyi hizmet veren bir EPC firması ile çalışılması, hem işletim hem de üretim bakımından yatırımcıya uzun yıllar avantaj olarak geri döner. Uzaktan izleme sistemi sayesinde, güneş enerjisi santralinin verimliliğini ve kazancını %12 oranında arttırabilirsiniz.

Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/epc-firmasi-secerken-nelere-dikkat-edilmeli
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN