EPC Firması Nedir?

EPC, ‘Engineering Procurement and Construction’ kelimelerinin kısaltması olup, Türkçe ‘Mühendislik, Tedarik ve Kurulum’ anlamına gelmektedir.


Bu da müteahhit firmanın tüm mühendislik, üretim, teslim ve montaj işlemlerini kendisinin üstlenmesi anlamını taşımaktadır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili kanunların çıktığı günden bu yana EPC firmaları sayısı giderek artmış, güneş enerjisi sektörü hem yabancı oyuncuların hem de yerli oyuncuların büyük ilgisini kazanmıştır. EPC olarak adlandırılan “Mühendislik, Tedarik, Kurulum” firmalarının sayıları her geçen gün artıyor olmasına rağmen, güneş enerjisi sektörüne giren firmalarda tecrübe, finansal yeterlilik, teknik know-how eksikliği ile yapılması gereken tüm iş kalemlerini kendi bünyesinde barındıramaması sebebiyle yatırımcılar tarafında soru işaretleri oluşmaktadır. GES Kurulum maliyetleri, zeminin farklılığı, yöresel olarak kar ve rüzgar yükü gibi faktörler, arazi eğimleri, kullanılan ekipmanlar ve tasarım durumuna göre her saha için farklılık gösteren konulardır.

Güneş Enerjisi Santrali kurulum aşamasının akabinde işletme ve bakım aşamasında, güneş enerjisi santrali ve kurulumunu bilen tecrübeli ve profesyonel bir ekiple hizmet veren iyi bir EPC firması ile çalışmak büyük önem taşımaktadır. Bir arıza oluştuğunda, arızayı giderecek ekibi bulup müdahale edilmesine kadar geçen sürede ciddi bir üretim kaybı yaşanması söz konusudur. Bu sebeple de Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulumu esnasında çalışılan EPC firmasının tamamen bağımsız bir Bakım İşletme ekibinin olup olmadığının yatırımcılar tarafından sorgulanması çok önemlidir.


Bir tesis veya sanayi firması olarak güneş enerjisi santrali kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. Tasarım, ürün uyumu, kablolama, şalt ekipmanlarının seçimi ve bunların ne şekilde kullanıldığı, hangi invertörlerin kullanıldığı, panellerin kalitesi, panel gruplamalarının nasıl yapıldığı, statik uygunluk gibi tüm bu konular toplam üretim miktarınızı ve sizin uzun vadedeki karlılığınızı direkt etkileyen konulardır. Sıra aralarındaki mesafelerin optimum genişlikte tutulmasıyla gölge boylarının kontrol edilmesi ve gölgeden kaynaklı üretim kaybının çok daha az olması, tesisin toplam veriminin yüksek olması ve aynı zamanda da bakım işletmesinin çok daha rahat olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bir güneş enerjisi santralinin doğru bir ekip tarafından tasarlanması ve yine doğru bir ekip tarafından uygulanmasının yapılması gerekmektedir.

Burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken konu teknoloji, mühendislik ve kullanılan malzemelerin birbiriyle oluşturduğu uyumdur. En iyi malzemeyi seçmek kadar bu malzemenin nasıl kullanılacağını da bilmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra saha uygulamasının da çok düzgün yapılması gerekmektedir. Sonuçta minimum 25 sene çalışması planlanan bir tesis kurulmakta ve bu süreç boyunca tesisin minimum arıza ve maksimum verimle sürekli çalışması en önemli prensiptir.

Biz de Epc firması Tekno Ray Solar olarak hem ‘Anahtar Teslimi EPC ve Elektro Mekanik Taahhüt’ hizmetlerimiz ile hem de ‘Bakım, İşletme ve Uzaktan İzleme’ hizmetlerimiz ile, güneş enerjisi sektörünün gelişmesinde lider konumumuzu koruyarak, yatırımcılara en iyi hizmeti vermekteyiz.

Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/epc-firmasi-nedir
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN