Çatı Güneş Enerjisi Nedir? Nasıl Üretilir?

çatı güneş enerjisi nedir
Çatı Güneş Enerjisi Nedir? Nasıl Üretilir?

Çatı üzeri günes enerjisi nedir, güneş ışığının enerjiye dönüştürülmesini ifade eden “fotovoltaık” bir ilkeye dayanan enerji üretim teknolojisidir.

Güneş enerjisi panellerinde elektrik üretiminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle doğru akımın alternatif akıma çevrilmesi gerekmektedir, bu da AC/DC dönüştürücüsü ile gerçekleşir. Güneş panelleri aracılığı ile biriktirilen enerji, doğru akımdan alternatif akıma dönüştürülür ve kamusal elektrik şebekesine verilir. Güneş enerjisi panelleri kurulduğu andan itibaren otomatik olarak çalışmaya başlar. Yeterli güneş ışığı alınması ile üretilen elektrik otomatik olarak şebekeye aktarılır. Elektrik üretimini takip eden süreçte şebekenin gerilimi, frekansı ve düzeni ile ilgili denetimler güvenlik amacı ile belirli aralıklarla yinelenir.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Kullanım Alanları

Elektrik hizmetlerinden faydalanan her abone yurttaş, çatıya günes enerjisi fiyatlarını karşılayarak kendi elektrik üretim tesisini elde edebilir. Ev tipi solar enerji dışında çatı üzeri uygulamalar özellikle organize sanayi bölgelerinde, depolama alanlarında, tarım ve hayvancılık tesislerinde, büyük ticari yapılarda yani alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, akaryakıt İstasyonları gibi oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Süreçleri

Solar çatı uyulama süresi santralin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgenin durumuna göre değişiklik gösterir. Solar çatılarda enerji üretimi için gerekli özelliklerin belirlenmesi işleminden sonra, projenin çizilme ve onaylanma süreci tamamlanır. Yatırımcılar için gerek çatı üzeri gerek zemine monte güneş enerjisi santrali kurarken, güneş paneli, şarj kontrol cihazı, evirici, akü gibi çeşitli ekipmanların toplanması, elektrik firmasının kurulum için gelmesi ve gerekli lisansların çıkarılması süreçleri önem taşımaktadır.

Solar Çatı Projeleri İçin Firma Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Solar çatı uygulaması gerçekleştirecek firma seçimi yaparken, firmanın daha önce çatı üzeri güneş enerjisi paneli ya da çatı tipi enerji üretimi, çatı kaplama güneş enerjisi kapsamında daha önce gerçekleştirdiği projeleri incelemek faydalı olacaktır. Bununla beraber solar çatı fiyatları, seçilen panelin markasına ya da panelin türüne göre de değişmektedir. Kullanılan paneller, güneş ışıklarını enerjiye dönüştüren %15 ile %20 arasında çeşitli verimlilik aralığına sahiptir. Solar çatı kaplamasında panellerin yanı sıra evirici, akü regülatörü ya da DC/AC dönüştürücüsü kapsamında kullanılan ekipmanın kalitesi de dikkate alınmalıdır.

Solar çatı üretim maliyeti, sistemde kullanılan malzemeden, elektrik dağıtım şebekesinin altyapısına, arazi tipinden, günlük güneşlenme süresine, GES kurulumu yapılacak yapının fiziki yapısına kadar değişim göstermektedir. Solar çatı uygulamaları için gereken fiziki koşullar, elektrik dağıtım firmasının abone başvurusunu onaylamasından 90 gün sonra resmi kurumlarca onaylanır. Bu nedenle, onay sürecinde yapılan denetimlerde verilen puan da fiyatlandırmada önemli bir etkendir.

Solar Çatı Uygulamaları İle İlgili Mevzuatta Neler Değişti?

Son olarak 1 Ocak 2018 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan mevzuat değişikliğine göre artık 3 kW’a kadar çatı üzeri güneş enerjisi sistemi kurmak ve kurulan düzenekten enerji üretimi sağlamak yasallaştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 3 kW’ya kadar olan enerji üretim taleplerinde, konut ve iş yeri elektrik faturalarına destek olmak amacıyla, trafodan kaynaklanan enerji kısıtlamalarını kaldırma kararı aldı. Konut veya işyeri abonelerinin çatılarına 10 kW’ya kadar koyacağı solar panel talep etmesi ile, elektrik dağıtım şirketleri trafodan 5 kW’lık megavat trafo kapasitesi doluncaya kadar tüm talepleri karşılayacak. Yatırımcılar da aynı zamanda, üretilen elektriğin fazlası da satılabilecek.

Tekno Ray Solar tarafından uygulaması gerçekleştirilen GES projelerinde; altyapı çalışmaları, GES dizayn kurgusu, GES saha kurulumu, GES proje izin aşamaları ve GES uzaktan izleme sistemi süreçleri, solar enerji sektörünün en önemli EPC firması Tekno Ray Solar’ın uzmanlaşmış ekibi tarafından yürütülmektedir.

Solar Çatı İçin Teklif Al

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN