Y.K.B. Altay Coşkunoğlu Güneş Enerjisi Sektörünü Değerlendirdi

Tekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu, KONTV’de yayınlanan Düzlem Programı’nda Türkiye ve dünyadaki güneş enerjisi sektörünü değerlendirdi.

Sonsuz Enerji Kaynağı Güneş
Altay Coşkunoğlu, güneşin enerjisinin sonsuz bir kaynak olduğu güneş enerjisi sektöründe 2005 yılından sonra dünyada bir devrim yaşandığını belirtti. Coşkunoğlu, Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücünün bugün itibariyle 600 MW olduğunu, yıl sonu itibariyle bu rakamın 900 MW mertebelerine ulaşacağını söyledi. Ancak bu rakamın dünyanın çok gerisinde olduğuna da dikkat çekti.

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Avantajı
‘‘Türkiye’nin gelişmesini ve ekonomik olarak güçlü, kalkınmış bir ülke olmasını istiyorsak bunun için çaba göstermeliyiz’’ diyen Altay Coşkunoğlu, Türkiye’nin 2023 hedefi çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile dışa bağımlılığını % 90 oranında azaltacağını ifade etti.

Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kızören GES Devrede
‘EPC Firması Tekno Ray Solar tarafından devreye alınan 22,5 MW’lık Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali Konya Kızören GES, kullandığı ileri teknoloji sayesinde NASA’nın yayınlamış olduğu ışınım verilerinin %16 üzerinde üretim yapabiliyor.

Güneş Enerjisi Santral Yatırımlarına Devam
‘Türkiye’de güneş sektörünün öncü şirketi olan EPC Firması Tekno Ray Solar, Türkiye’nin neredeyse her noktasında tamamlamış olduğu santrallerinin yanı sıra inşaatı devam etmekte olan GES santralleri ile toplamda 120 MW’ın üzerinde güneş enerjisi santralini devreye alacak. Türkiye’nin geçtiği bu zor günlerden çıkış yolunun hep beraber güçlü bir birliktelik sergilemek olduğuna değinen Coşkunoğlu, ekonomimizi kuvvetli bir hale getirmek için her yatırımcının önünün açılması ve güneş sektörüne yatırımın teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Güneş Enerji Santrali En Çevreci Yatırım
Güneş enerjisi santrallerinin çevreci yatırımlar olduğuna dikkat çeken Coşkunoğlu, güneş enerji sistemlerinin çevreye en ufak bir zararı olmadığına dikkat çekti. Ortalama ömrü 25 sene olan santrallerin, bakımının çok kolay ve yıpranma oranının çok düşük olduğuna da değindi.

Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/altay-coskunoglu-gunes-enerjisi-sektorunu-degerlendirdi
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN