Afyon Sanayi Ticaret Odası Güneş Enerjisi Santrali

Afyon Sanayi Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül ile, Tekno Ray Solar tarafından kurulumu gerçekleştirilen güneş enerjisi santrali ve projeleri hakkında görüştük.

Mustafa Bey, röportajımıza sizi tanıyarak başlamak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

1964 doğumlu, evli ve üç çocuk babasıyım. Afyon Mali Birimler Fakültesi mezunuyum ve şu anda Afyon Sanayi Ticaret Odası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Bunun yanı sıra Afyon Otomotiv Hyundai, Afyon Ecza Deposu, Güler Kız Öğrenci Yurdu, Doğa Koleji ve AVM İnşaatı gibi projeleri yürütmekteyiz.

Afyon Sanayi Ticaret Odası güneş enerjisi santrali

 

Sanayi Ticaret Odası olarak Afyon’ da ki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Ticaret ve Sanayi Odası olarak şu anda 5.100 civarında aktif üyemiz mevcut. Öncelikli olarak Afyon’ da ihracatın gelişmesi adına çalışmalar yapıyoruz ve bu faaliyetleri yürütmek adına bir birim kurduk. İhracatın arttırılması, dış taleplerin firmalara birebir iletilmesi ve görüşmelerin sağlanmasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Daha önce ihracat yapmamış olan firmalara Sanayi ve Ticaret Odasında dış ticaret birimi kurarak, nasıl ihracat yapabilecekleri konusunda gerekli desteği veriyoruz. Bu etkinlikler çerçevesinde dönem dönem de ihracat ile ilgili danışmanlar getirip üyelerimize nasıl ihracat yapılır, Afyon’ un daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir adına seminerler veriyoruz. Afyon termal turizmde başkent ilan edildi. Şu anda beş adet, beş yıldızlı otelimiz bu anlamda hizmet vermeye başlamış olup iki tanesinin de inşaatı devam ediyor. Bu projeler Afyon’ da turizmin gelişmesine katkı sağlayan önemli adımlardır.
Afyon aynı zamanda Cumhuriyet’ in kazanıldığı topraklardır. 26 Ağustosta Afyon’ un kurtuluşu ile ilgili dört günlük bir program gerçekleştirdik. Sanayi ve Ticaret Odası olarak Afyon’ da sanayinin ve ekonominin gelişmesi adına bizler de tüm çaba ve gayreti gösteriyoruz. İlgili fuarlara katılımlar gerçekleştiriyoruz. Örneğin mermer sektörü ile ilgili odamızda çok sayıda kayıtlı üyemiz mevcut ve son olarak İzmir Mermer Fuarına katıldık, üyelerimize plaketler verdik.
Gıda sektörü de Afyon’daki önemli sektörlerden biri. Özellikle yumurta da çok önemli bir yerdeyiz. İhracatta mermer sektörünü yumurta sektörü takip etmektedir. Bu anlamda da güzel birliktelikler oluştu ve şirketler kuruldu. Bu faaliyetler ile birlikte ihracat Afyon’ da sıfır noktasından belli seviyelere gelmiştir. 100 milyon $ üzerinde yumurta ihracatı gerçekleştiriyoruz. Özellikle Kuzey Irak’ a yapmış olduğumuz ziyaretler sırasında dört tane sanayi ticaret odası ile anlaşma yaptık. İlk ziyaretimizde bizimle birlikte gelen 8-10 kişilik ekipte yer alan firma sahipleri, daha önce hiç ihracat yapmamış olmalarına rağmen bizim desteğimiz ile şu anda o bölgeye ciddi anlamda yumurta ihracatı yapıyor. Yine Çin’ de yapılan fuarlara da oda olarak mutlaka bir katılımcı gönderiyoruz ve katılım gösteren firmalara plaketlerimizi veriyoruz. Amacımız Türkiye’nin ve Afyon’un daha iyi yerlere gelmesine katkıda bulunmak, ihracatın artmasına destek olmak.

Yeni spor alanlarımız da devreye girdi. Ağustos ayı içerisinde dörtlü turnuvalar düzenliyoruz.  Daha önce Antalya’ da düzenlenen turnuva şimdi Afyon’ da; Türkiye’ den Fenerbahçe, Yunanistan, İspanya ve Almanya’dan birer takım olmak üzere dört takımın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Afyon takımların kamp dönemlerini geçirmek için de çok sıcak olmaması dolayısıyla oldukça uygun bir yer ve biz de buna uygun tesisler yapıyoruz. Özellikle yaz dönemlerinde yabancı takımların kamp dönemlerini geçirmek için Afyon’ a gelmelerini hedefliyoruz. Yeni yatırımlarla da şehrimizi geliştiriyoruz. Önümüzde 144 mağazalı bir AVM projesi var örneğin.  Ayrıca özel okullarımız devreye girmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Doğa Koleji öğretim yılına başladı, bu sene de Bahçeşehir Kolejini açmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Güneş enerjisi santrali de yine şehrimizde örnek alınacak projelerden birisi. Bizler de Afyon’ un iyi bir noktaya gelmesi için elimizden gelen gayreti gösterip her konuda öncülük etmeye çalışıyoruz.

Güneş enerjisi santrali kurarken Tekno Ray Solar ile çalışmayı tercih etme nedenleriniz nedir?
Biz daha önce Tekno Ray Solar ile Isparta’ da bulunan 10.000 tonluk soğuk hava depomuzun çatısına 150 kWp’lık bir güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirdik. Daha sonra kurmuş olduğumuz santralden ve veriminden memnun kalınca kurulu gücü 1 MW’a çıkartmaya karar verdik ve firmalardan teklif almaya başladık. Tekno Ray Solar’ dan da bu süreçte bize teklif geldi ve biz de bazı referans ve ortak tanıdıklar vasıtasıyla ve aynı zamanda Tekno Ray Solar’ın bize sunmuş olduğu kolaylıklar neticesinde projeyi birlikte gerçekleştirmeye karar verdik. Bu kararımızdan da oldukça memnunuz ve hiçbir sıkıntı yaşamadık, verilen tüm sözler yerine getirildi. Bir sorunla karşılaşırsak da Tekno Ray Solar’ın bunu çözeceğine inanıyoruz. Köklü bir kuruluş olması ve aynı zamanda Tekno Şirketler Grubu olarak farklı sektörlerde de hizmet veren büyük bir firma olması bizim için bu kararı vermemizde oldukça etkili oldu. Çünkü böyle projeleri gerçekleştiren Tekno Ray Solar gibi büyük firmalar yaygın değil. Çok fazla firma var ancak ne oldukları belli değil. Örneğin kurulum yapılıp işletmeye alınamayan veya mahkemelik olan ve bu şekilde mağdur olup sıkıntı yaşayan birçok firma var. Tekno Ray Solar arkasında ticari geçmişi ve belli bir potansiyeli olan büyük bir firma. Bundan sonra yapacak oldukları projelerin de başarılı olacağına inanıyoruz.  Dolayısıyla Isparta’ da ki yatırımdan memnun kaldığımız için Zafer Kalkınma Ajansı ile ATSO olarak böyle bir projenin çalışmalarını başlattık. Afyon Sanayi ve Ticaret Odası çatısında 4.600 m2’ lik bir alanımız mevcut ve bu alanı değerlendirelim istedik. Zafer Kalkınma Ajansı’ na 400 kWp’lık bir müracaatımız oldu. Ajans tarafından müracaatımız kabul edilince firmalardan teklif almaya başladık. Isparta’ da ki projemizde güvenle çalıştığımız için ve sektörde böyle projeleri düzgün yapan firmalardan biri olduğu için ATSO’ da ki projemizi de Tekno Ray Solar ile gerçekleştirmek istedik.   Şu anda geçici kabuller yapılmak üzere. Üretim değerlerimiz de iyi, ortalama 2.000 kWp civarında elektrik elde ediyoruz ve daha iyi olacağını düşünüyoruz. Şu anki verilere göre de yıllık olarak baktığımızda ortalama 500-600 bin kWh’lık bir elektrik üretim yapmayı planlamaktayız..

 

Projenin başlangıç ve bitiş tarihleri nedir? Güneş enerjisi santrali ne kadarlık bir alana kuruldu?

Projeye 05.Mart.2015 tarihinde başlandı ve öngörülen bitiş süresi mart sonu olarak belirlendi. Ancak bu sene hava koşullarının çok sert geçmesi, Afyon’daki yoğun kar yağışı nedeni ile projede 3 aylık bir gecikme meydana geldi ve tüm kabulleriyle birlikte projenin bitişi Haziran sonunu buldu. Hava muhalefeti nedeni ile gerçekleşen gecikmeyi TEİAŞ’ da kabul etti ve bize bu süre uzatımını tanıdılar. Şu anda da sisteme elektrik vermeye başladık. Çatıdaki mevcut alanımız 4.600 m2, ancak bizim kurulu sistemimiz 2.600 m2’lik bir alanda. Yön olarak da sistem için uygun, dolayısıyla çatımızı iyi değerlendirmiş olduk diyebiliriz.

Hava muhalefeti nedeni ile yaşanan gecikme dışında Tekno Ray Solar’ın sunduğu hizmet ve destekten memnun musunuz?

Biz Tekno Ray Solar ile hiçbir sıkıntı yaşamadık. Hava muhalefeti nedeni ile yaşamış olduğumuz gecikmeyi saymazsak iki projemiz de zamanında bitti. Çatılarda çok kar olması bizi aksattı ancak yine de Tekno Ray Solar ekibi bu süreçte de bizi yalnız bırakmadı. Tekno Ray Solar Satış Pazarlama Koordinatörü Mehmet Özenbaş ile bu süreci takip ediyoruz. Vermiş oldukları sözlerin arkasında duruyorlar ve işi takip ediyorlar. Bu bağlamda tüm Tekno Ray Solar ailesine de teşekkürler. Bizi mahcup etmediler ve her zaman destek oldular. Ben ATSO’ da yapılacak proje için daha önceki çalışmamıza istinaden Tekno Ray Solar’ a şahsen de referans oldum ki aslında en büyük referans da bizdik. Özellikle bu nedenle de beni mahcup etmedikleri için kendilerine şahsım adına da teşekkür ediyorum Mehmet Bey ve tüm ekibine. Bundan sonra hayata geçireceğimiz projelerde de Tekno Ray Solar ile çalışmak isteriz.

Kurulu olan uzaktan izleme sisteminden memnun musunuz? Faydaları nedir sizin için?

Uzaktan izleme sistemi ile günlük olarak ne kadar elektrik ürettiğimizi görüp takip edebiliyoruz. Hem ATSO’ da hem Isparta’ da kurulu bu sistem sayesinde üretim takibi yapabildiğimiz için oldukça memnunuz ve sistemin gerçekten faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Projede hem öz tüketim hem de satış modeli uygulanıyor. Bundan bahseder misiniz?

Bizim burada aylık yaklaşık olarak 8 bin TL’lik bir öz tüketimimiz oluşuyor. Güneş enerjisi santralinden üretecek olduğumuz rakam 15-16 binleri bulacak. Bu da demek oluyor ki biz yarı yarıya yakın bir kısmı sisteme satarak devletten gelir elde etmiş olacağız. Güneş enerjisi hibeli olduğu zaman geri dönüş süresi son derece kısalmış oluyor. Öz kaynaklarla yaptığımız zaman 7 sene olan amorti süresi hibe olduğu zaman 3-4 yıl gibi bir sürede kendini amorti etmiş olacak. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda güzel bir yatırım. Amacımız aynı zamanda diğer işletmelerin de buradan örnek olarak kendi elektrik ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaları. Projenin ismini de buradan yola çıkarak ’ATSO Güneş Enerjisi ile İşletmelere Işık Tutuyor’ koyduk. Afyon’ da ki işletmeler bu açıdan müsait. Özellikle tavuk kümeslerinin çatılarında bir hayli uygun alan var. Biz de üretici firmalara santrali gezdirerek ne kadar verimli ve iyi bir proje olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Afyon’ da güneş enerjisi santrallerinin artacağını, daha fazla yatırım yapılacağını ve işletmelerin özellikle çatı kurulumlarına yöneleceğini düşünüyoruz. Ancak maalesef şu anda hatlarda yer yok ki bu da büyük sıkıntı. Devlet 1 MW altındaki müracaatların önünü açtı ancak şu anda bunlar gerçek yatırımcıların elinde değil, proje yapan firmaların elinde. Bu firmalar da trafolardaki boşlukları yani hatları bu şekilde kapatmışlar ve gerçek yatırımcılardan da ciddi rakamlar talep ediyorlar. Devletin bu konuda gerçek yatırımcıyı ayırt etmesi gerekiyor. Bu sıkıntıyı duyurmak da dile getirmek de faydalı olur diye düşünüyorum. Güneş enerjisi ile ilgili devletin 600 MW’lık lisans dağıtımı oldu ilk etapta ve burada meblağlar çok büyük rakamlara gitti. Devletin buradaki sahalarda gerçekleştirmiş olduğu ölçümler ile meteoroloji değerleri ile birleştirilerek burada güneş enerjisi santrali kurulması uygun görülmüştür. Rakamlar buna göre daha uygun olarak belirlense ve lisans için ilk müracaat eden şirketlere böyle bir hak tanınsa daha büyük ve ciddi yatırımlar yapılır. Yatırım yapmak isteyen, güneş enerjisi santrali kurmak isteyen firmalar iyi neticeler ulaşmak için ölçümler yapılarak doğru yönlendirilmeli. Devlet desteğinin sınırlı olduğunu ve mevzuatın oturması için çalışmaların devam ettiğini belirtmek isterim. Devletin daha teşvik edici olması gerekirken işletmeler devlete lisans başı ücret ödemek durumunda kalıyorlar. Lisanslılarda verilen büyük rakamlar neye istinaden verildi mesela bilemiyoruz.

Afyon’ da kurulmuş, işletmeye alınmış ve referans niteliğinde en büyük güneş enerjisi santrali yatırımcısı olarak, Önümüzdeki dönemlerde yeni projeleriniz olacak mı?

Evet, şu anda Afyon’ da kabulleri yapılmış ve işletmeye alınmış en büyük güneş enerjisi santrali ATSO’ da. Burada güneş çok ve eğer sermayeniz de varsa iyi bir yatırım. Biz de bu proje ile diğer yatırımcılara hem örnek hem de referans olmak istedik. 7-8 yılda kendisini amorti eden dolayısı ile diğer işletmeler için oldukça faydalı bir sistem. Biz güneş enerjisi santrali kurmaya Isparta’da başladık. Isparta’ da ki santralimizin her türlü geçici kabulleri yapıldı ve şu anda devlete fazla elektriği satıyoruz. Ayrıca lisanslı projelerde 18 MW’lık bir müracaatımız olmuştu, ancak trafo merkezlerinde hatlar dolu olduğu için gerçekleştiremedik. Eğer hatlarda bir genişleme olursa 6-7 MW’lık bir güneş enerjisi santrali yatırımı yapmayı planlıyoruz.

Güneş enerjisi santralleri aynı zamanda çevreci sistemlerdir. Sizin ATSO olarak bu konudaki düşüncelerinizi ve yaklaşımınızı alabilir miyiz?
Biz proje işletmeye alındığı zaman Zafer Kalkınma Ajansı ve Tekno Ray Solar ile bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıya birçok firma katılım ve ilgi gösterdi. Çünkü hem çevreci bir sistem hem de işletmelere maddi olarak ciddi katkı sağlayan bir proje. Yani her anlamda geri dönüşleri bakımından güzel bir sistem diyebiliriz. Kurulum aşamasından sonra elektriğinizi üretiyorsunuz, fazlasını devlete satıyorsunuz. Böyle bir yatırımın 7-8 yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti edebilmesi zor ancak güneş enerjisi santrallerinde hem geri dönüş süresi kısa hem de bu süreçte ürettiğiniz fazla elektriği satıp kazanç elde edebiliyorsunuz. Tekno Ray Solar bize 25 senelik bir garanti verdi ki bu da demek oluyor ki 7-8 yıllık süreçten sonra tesis tamamen bize çalışıyor olacak ve bu da oldukça avantajlı. Afyon özellikle son yıllarda çevreci şehircilik yönünden gelişme gösterdi. Doğalgaz geldi şehrimize ve aynı zamanda jeotermal ile kentimizde 12 bin konut ısınıyor. Dolayısı ile kömür yakımı bu sene itibari ile tamamen yasaklanıyor. Valimiz ve ATSO olarak bizler de bu anlamda çevreci ve yeni projelere çok önem veriyor ve destekliyoruz.
Facebook
Google+
https://www.teknoraysolar.com.tr/afyon-sanayi-ticaret-odasi-gunes-enerjisi-santrali
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN